2019 yılı Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belirlendi

2019 yılı Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı belirlendi
12 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 21 kez okundu.

2019 yılı emekli maaşları ne kadar olacak?

 

         2019 yılına  sayılı günler kala emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili yapılan araştırmalarda sonuçlanmak üzere. Milyonlarca emekli 2019 yılında yapılacak maaş artışı için beklemeye başladı. Yapılacak zam miktarında en önemli ayrıntı 2018 yılı ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon oranları olacakken, diğer taraftan bir müjdeli haber daha alındı. Emekli maaşlarına intibak düzenlemesi yapılacak. Buna göre, maaşlar arasındaki fark  kapanacak. En düşük maaşı alan emekliler 2008 sonrası iken bu açık intibak düzenlemesi ile birlikte kapanacak. Peki, intibak düzenlemesi ne zaman çıkacak? Emekli zammı 2019 …. İşte merakla beklenen o soruların yanıtı haberimizde…..

 

Emeklilik intibak düzenlemesi geliyor. Emeklilik intibak düzenlemesi haberleri sonrası 2000 yılı sonrası emekliler heyecanla gelişmeleri takip ediyor. Türkiye’de uygulanan emekli maaşı formülü 3 şekilde  ilerliyor.

 

2008 sonrası emeklilere bağlanan maaş ile 2000 öncesi emeklilere bağlanan maaş arasında ciddi bir fark bulunuyor. Emeklilik intibak düzenlemesi ile bu farkın azalacağı düşünülüyor. Emeklilik intibak düzenlemesi ne zaman çıkacak? Emeklilik intibak düzenlemesinden kimler faydalanabilecek? İntibak düzenlemesi ile emekli maaşları ne kadar artacak?

 

Türkiye’de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor.En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008’den sonrası için uygulanıyor.

  

 PEKİ MAAŞLAR YÜKSELECEK Mİ?

 

Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor.Şimdi bu kademeli emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin oluşacağı belirtiliyor. Çokça vatandaşın beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek.

2000 öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı bin 400 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 1000 TL civarında .. Tek hesaplama yöntemi ile bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki fark da kapanacak.

 

Milyonlarca çalışan ve emekli 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı yolunu açacak düzenlemenin Mecliste görüşülmesini bekliyor. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için Meclis’i adres göstermişti. Buna göre; intibak düzenlemesi yasayla yapılabilecek. Eğer intibak vizesi çıkarsa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu detaylı bir çalışma gerçekleştirecek.

 

2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Emeklilere, prim ödemelerine ve hizmet sürelerine göre farklı zamlar söz konusu olacak. Yani düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon çalışan , 50 ile 355 TL arasında zamdan yararlanmıştı. Yeni intibakta da artışın bu seviyelerde olabileceği ifade ediliyor.

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git