Emekli Adaylarının Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Emekli Adaylarının Maaşı Ne Zaman Bağlanır?
10 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 6 kez okundu.

Emekli adaylarının Maaşını ve Emekli ikramiyesini daha yüksek almak amacıyla 2019 senesinin Ocak ayını bekleyen binlerce çalışan , Emekli olabilmek için dilekçelerini SGK ve Emekli sandığı kurumuna vermeye başladı. Emekli adayları maaş için dilekçelerini vermesi ile beraber çalışanlar ne zaman emekli olabilirim  veyahut  emekli maaşım ne zaman bağlanabilir sorularını sormaya başladılar.Emekli adayları  maaş için emekli olma hayali kuran veya planlama yapan yüzbinler biran önce emekli maaşının bağlanmasını bekliyor. Emekli maaşının yanında birde emekli ikramiyesi ile bir yatırım yapacak olan, borçlarını kapatmaya çalışan binlerce insan bulunuyor. Bu nedenle, Ocak ayı emeklilik maaşı ve emeklilik ikramiyesinin ne zaman bağlanacağına ilişkin soruların yöneltiği ay haliyle 2019 yılının başı olmakta.
Öncelikle şunu belirtelim. Emeklilik işlemlerindeki evrak bürokrasisi sigortalının bağlı bulunduğu kuruma göre değişkenlik göstermekte. Örneğin, hizmet süresinin tamamını memuriyette geçiren bir kişinin emeklilik işlemleri 1 hafta kadar bir sürede sonuçlanmaktadır.
Ancak hizmet yılını SSK’lı veya Bağkurlu olarak tamamlamış , ayrıca değişik şirketler ile değişik illerde çalışmış bir emekli adayının işlemleri ise bir kaç ayı bulmaktadır. Burada kesin bir süre maalesef konulamamakta.Şöyleki kişi farklı zamanlarda hem ssklı hem bağkurlu hemde emekli sandığında görev yapmış ise kurumları karşılıklı yazışma yapmak durumunda kalır buda emekli maaşının bağlanma süresini epey bi geciktirir. Tamamen çalışanın hizmet sürelerine ilişkin bilgilerin tam olarak toplanması da ayrı bir mevzuudur.
Söz konusu bilgilere bağlı olarak, bir emekli adayının işlemleri ve emekli maaşı bağlama işlemleri 15 gün ile 3 ay arasında değişmektedir.
Emekli adaylarının  maaşlarının  bağlanması İşlemlerinin  3-4 ayı geçtiği ise biraz önce bahsettiğimiz yazışmalara bağlıdır.

EMEKLİLİK


EMEKLİLİK İŞLEMLERİ NEDEN UZUYOR?
Emeklilik işlemlerinin uzamasında, ve emekli maaşının bağlanmasında hizmet sürelerinin toplanmasına ilişkin çalışmalar etkenlik göstermektedir.  Günümüzde her ne kadar kurumsal kayıtlar online a geçse de geçmişe dayalı bilgilerin toplanması zaman istiyor.
Örneğin sigortalı, 10 yıl SSK’lı, 6 yıl Bağ-Kur’lu 20 yıl da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalıştıysa, bu kişinin hizmet yıllarının toplanması için tüm kurumlardan bilgilerin istenmesi şart. Her ne kadar bu üç hizmet yeri, SGK çatısı altında toplansa da sistemlerin biri birlerini elektronik ortamda görememesi süreci uzatmaktadır. Emeklilik işlemleri başlamadan önce yapılan hizmetlerin birleştirilmesi işlemleri, emeklilik işlemlerinin hızlanmasında kilit rol oynar. Emeklilik işlemlerinin sonuçlandırılması süresi de kısalmış oluyor.

VERDİĞİNİZ DİLEKÇE NASIL TAKİP EDİLİR?
Emeklilik işlemleri, sizin emeklilik için dilekçe vermeniz ile birlikte başlar. Emekli adaylarının, emeklilik dilekçelerini kendileri yazmaları yerine SGK il müdürlüklerinde bulunan matbu evrakları kullanmaları daha faydalı olacaktır. Böylece gerekli bilgilerin toplanması ve takip edilmesi daha kolay hale gelecektir.
Dilekçenin takip edilmesi ise telefon veya internet ile gerçekleştirilebilir. En basiti ise internet ortamında yapılan sorgulamadır. İnternet üzerinden adaylar E devlet şifreleri ile , emeklilik işlemlerinin sona erip ermediğini TC numaralarını kullanarak yerine getirebilirler.

MAAŞ HANGİ TARİHTE BAĞLANIR?
Emekli maaşının bağlanmasında ise tahsis numarası esas alınır. İşlemler 3 ay sürse de sizin maaşınız tahsis tarihine göre bağlanır. Maaşınız bir anlamda içerde birikir ve siz toplu maaş alma imkanı elde edersiniz.Ayrıca örneğin ocak 28 de yaşınız dolmuş ise şubat ayının 1 inde dilekçe vermeyin .Böyle yaparsanız Mart ayının 1 i itibari ile maaşınız bağlanır.Dikkat !

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git