Emeklilerin Bayram İkramiyesi

Emeklilerin Bayram İkramiyesi
14 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 60 kez okundu.

Bilindiği üzere emeklilerimize hükümet tarafından 2018 ılı haziran ayından geçerli olmak üzere tüm emekli olanlara 1000 TL lik bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştı.Peki bu bayram ikramiyesi nedir ve neleri kapsar.ayrıntılar yazımızda..

Bayram İkramiyesi Nedir?

Bayram ikramiyesi ramazan ve kurban bayramı öncesinde emeklilere ve kurumumuzdan ilgili mevzuat kapsamında gelir veya aylık alan hak sahiplerine yapılan ödemedir.

Bayram İkramiyesi kimlere ödenir?

Ödemenin yapılacağı tarihte kurumumuzdan emekli aylığı ,yaşlılık aylığı vazife malulluğü aylığı, malullük aylığı,ölüm aylığı ile iş kazasından dolayı sürekli işgörmezlik geliri alanlara ödenir.

Ayrıca kurumumuzdan aylık alan ;şehit yakınları gaziler muharip gaziler güvenlik korucuları ,şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin geride kalan haksahiplerine  de bu ikramiye ödenir.

Bayram İkramiyesi Tutarı Kaç TL dir ?

Ramazan ve kurban bayramı öncesi ödenecek olan bayram ikramiyesi tutarı 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Bayram ikramiyesi başvuru şartı olmaksızın gelir aylık almakta olunan banka hesabına otomatik olarak yatırılmaktadır.

Birden Fazla Dosyadan Gelir ve Aylık alanların Bayram İkramiyesi nasıl ödenecektir.?

Bunu bir kaç örnekle izah edelim ..

  • emekli aylığı alan kişi vefat eden eşinden de ölüm aylığı alıyor ise tek dosya üzerinden 1000 tl bayram ikramiyesi aalır.
  • emekli alan başka bir kişi ayrıca iş kazası geçirip sürekli işgörmezlik aylığı da almaya başlaması halinde hangi maaşı fazla ise o maaş üzerinden 1000 TL bayram ikramiyesi alır.

Kısacası  en az 2 adet emekli maaşı alan kişiye her maaş aldığı dosya üzerinden emekli ikramiyesi ödenmez.sadece tek ikramiye alır.

Emekli veya hak sahibinin vefatı durumunda hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödenir.

Dul ve Yetim aylığı alanlara bayram ikramiyesi nasıl ödenir.?

Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir veya aylık alan haksahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir.

Örneğin ;eşinin vefat etmesi sebebiyle % 50 hisse oranı ile eşe ,% 25 hisse oranı ile çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde ; 1000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine yani eşe 500 TL, çocuğa ise 250 TL olarak ödenecektir.

Peki iş kazasından dolayı Sürekli işgöremezlik geliri alan bir sigortalıya sakatlık oranına göre nasıl ikramiye ödenecektir ?

İş kazasından dolayı meslekte kazanma gücü kayıp oranı % 25 ve üstü olanlara 1000 TL  bayram ikramiyesi ödencektir. % 25 ve altı olanlara ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenecektir.

Etiketler:

Emeklilerin Bayram İkramiyesi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. kamile tanrıverdi dedi ki:

    emekli olarak ikramiyelere zam gelecekmi kolay gelsin

Sayfa başına git