Emeklilik Başvurusu yapacaklar dikkat

Emeklilik Başvurusu yapacaklar dikkat
31 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

        2019 yılına az bir zaman  kala tüm çalışanın gözü  2019 yılı Ocak ayında yapılacak ücret zamlarına  çevrildi. Çalışanların bir kısmı daha fazla ücret almak için değil emekli olmak içinde yeni 2019 yılındaki ücret zamlarını takip ediyor.

            Özellikle yılın son aylarında emeklilik şartlarını yerine getiren çalışan sigortalılarda  bir tatlı telaş oluşur. Acaba emeklilik dilekçesini hangi ayda versem daha yüksek maaş alırım merakı tüm çalışanlarımızda mevcuttur? İşte bu nedenle, son dönemde emeklilik dilekçesinin ne zaman verileceğine yönelik çok sayıda sorun kafamızda oluşmakda. Peki emeklilik dilekçesini, yılın hangi  ayında vermek avantajlı ? Veya emeklilik dilekçesi yılın başında mı verilmeli?

Emeklilik dilekçesi vermek için Ocak ayını bekleyen vatandaşlara cevap şu şekilde olacaktır .Başvuruyu yılın ilk ayında yapmak her zaman avantajlı olacaktır. Çünkü emeklilik aylıkları yılda iki kez arttırılmakta.Artırma işleminde daha doğrusu zam oranında geriye dönük altı aylık enflasyon rakamları baz alındığından bu ayrıntı önemli..
          Dolaysıyla emekli aylıkların hesaplamasında da her bir yıla ait sigorta prim matrahı için uygulanacak güncelleme katsayısı her yıl için açıklanan TÜFE ve TÜFE oranları ve büyüme hızı dikkate alınıyor. Bu nedenle her yıl açıklanan TÜFE ve TÜFE oranları ile büyüme hızı emekli aylıklarını doğrudan etkilemekte . 2019 yılı Ocak ayında yapılacak olan emeklilik başvurularında ise 2018 yılı güncelleme katsayısı, enflasyon oranı ve büyüme hızı dikkate alınacaktır. 2018 yılı enflasyon rakamları da yüksek olacağı için dilekçenin 2019 yılı Ocak ayında verilmesi daha doğru olacaktır.

PEKİ EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

            Emeklilik işlemlerinin hızlı bir şekilde yürümesi için bazı evrakların hazırlanması gerekiyor. Emeklilik başvurusu için gerekli evrakların başında ise emeklilik tahsis ve talep formu gelmektedir. Bu formu son çalıştığınız veya sigortalı olduğunuz işyerinin bağlı bulunduğu SGK İl Müdürlükleri ve SGK sosyal güvenlik merkezlerinden temin edebilirsiniz. 
Bunun dışında emeklilik başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar ise bağlı olunan sosyal güvenlik dalına ( 4A, 4B, 4C) göre değişiklik gösteriyor. Emeklilik başvurusunda bulunmuş olan kişiler başvurularının sonucunu e Devlet aracılığı ile takip edebilirler. Sonuçlar genellikle en az 1 ay içerisinde  açıklanmaktadır. E Devlet kapısına giriş yaparak ilgili hizmeti seçmeniz yeterlidir. Bu işlem 4a, 4b ve 4c için farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Emekli aylık bilgisi hizmeti üzerinden sorgulamalarını yapabilirler.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

SGK’ya bağlı olarak çalışanların emekli olmak istediğinde gerekli evraklar şöyledir:
– Gelir vergisi muafiyet belgesi
– İşten ayrılış belgesi
– Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi (Emekliliğe hak kazandığınızı gösteren belgedir)

BAĞ-KUR’ dan  emekli olmak isteyen kişiler için gerekli belgeler şunlardır:
– Kişiye ait tahsis talep belgesi

Emekli Sandığına bağlı kişiler için emeklilik başvurusunda gerekli belgeler:- Fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi
– Üç adet vesikalık fotoğraf
– Emekli aylığını ve emeklilik ikramiyesini hangi bankadan almak istediğini beyan eden bir dilekçe
– Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanının fotokopisi
– Emekli olmak isteyen erkekler için askerliğini tamamlamış olduğuna dair terhis belgesi ayrıca askerlik borçlanması yapıldı ise bu borçlanmayı gösterir belge ile beraber ödeme belgesi.
– Memuriyete başlama tarihinde mezun olunan okul ile emekli olmak istediği tarihte mezun olduğu okulların diploma örnekleri. (Mutlaka tasdikli olacak)
– Şayet sigortalı bir hizmeti var ise ve bu hizmetini memuriyetteki hizmeti ile birleştirmiş ise bunu belgeleyen bir belge ile beraber kesenek farkının tahsil edildiğini gösteren belge.
– Yerleşim belgesi ve kuruma ait resmi kimliği

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git