İstifa Edene Bile işsizlik Maaşı

İstifa Edene Bile işsizlik Maaşı
31 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

İşsizlik maaşıyla alakalı sıcak gelişme… Çalıştığı iş yerinden atılarak işsiz kalanlar  kanunlarımıza göre gerekli koşulları sağladıkları takdirde 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirler. Artık işçi haklı bir sebeple kendisi işten  ayrıldığı takdirde de bu haktan faydalanabilecek.

İşte istifa ederek iş yerinizden çıkıp işkurdan işsizlik maaşı alabilmenize olanak sağlayan haklı sebepler;.

İş yerinizden haklı bir sebep göstererek ayrıldı iseniz 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşte tüm ayrıntılar…

  1. cisi haklı bir  sebebiniz olmalı :

Haklı bir nedeni yokken işten ayrılan çalışan, istifa etmiş sayılır.İstifa halinde işçi bazı haklarını yitirdiği gibi ayrıca işyerine tazminat ödemek durumunda kalınabilir bu duruma dikkat..

Maaşınızın  ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, aldığınız gerçek ücretin saklanması, psikolojik baskı durumu , iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranılması , sağlık durumları , işçinin onayı olmadan zorla  fazla mesai yaptırmak, Kuruma ücretinin düşük gösterilmesi  işçiye haklı olarak işten ayrılma durumunu ortaya çıkarır .

Peki işçinin 10 aya kadar geçimini sağlamasına yardımcı olan işsizlik maaşı istifa durumunda alınabilir mi? En çok da bu merak ediliyor. Düzenleme gayet net… İstifa edene işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak bunun istisnası ‘haklı fesih’ durumudur.

1- NOTER ONAYINA DİKKAT

İşyeri sahibinin hakaretlerine maruz kalınırsa, işveren işçiye veya  ailesinin  üyelerinden birine karşı hakarette bulunur veya tehdit ederse, patron işçinin hak ettiği yıllık izni kullandırmazsa, işçi çalıştığı yerden  haklı bir sebeple sözleşmeyi feshedebilir. Ancak feshin bildiriminin noter kanalıyla yapılmasına dikkat edilmeli.

120 GÜN PRİM ŞARTINA DİKKAT!

 İşsizlik ödeneğini işkurdan alabilmek için son 3 yıl içinde farklı iş yerlerinde de olsa 600 gün prim ödemiş olmanız gerekmekte . Yine işten ayrılmadan önceki 120 günde de eksiksiz prim ödenme şartı aranıyor.Ancak bu şartın kaldırılması gündem de . Maaşın ödeneceği süre prime göre değişiyor.

İşsizlik maaşı da çalıştığınız sürelerde işvereninizin kuruma bildirdiği ücrete ve prime göre değişiyor. Yüksek prim bildirilen çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Fakat bunun bir sınırı var. Bu sınır brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar olabilir . Yani bugün itibarıyla 1623 lira. En düşük asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40’ı olan 812 lira olarak uygulanıyor. Yani istifa eden bir çalışan, 10 ay boyunca toplamda 8 bin 120 lira ila 16 bin 230 lira maaş almış olur. Bu ücretten  sadece  ama sadece damga vergisi kesilebilir.

İşsizlik maaşı alanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri İşkur tarafından ödeniyor. Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de devlet destekli sağlık hizmetinden yararlanıyor. Ancak bu süreler emeklilik hesabından sayılmıyor. İşsizlik maaşı alırken iş bulanlar hemen bunu İşkur’a bildirmek zorunda . Yanlış beyanda bulunanlar hakkında kanuni işlem uygulanır.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILMALI 

Öncelikle belirtelim ki Emeklilik sebebiyle  15 yıl 3600 gün şartı veya 25 yıl 4500 gün şartını yakalayıp  işten ayrılanlar işsizlik maaşı hakkına sahip değildir.

Askerlik hizmetini yapmak üzere işten ayrılanlarda askere gidene kadarki  sürelerde şartları sağlıyor ise işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik maaşının kalan kısmı ise askerden döndükten sonra alınabiliyor. İşsizlik maaşı için 30 gün içinde   genelde kaymakamlıkların içinde bulunan İŞKUR müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Sakın Geç başvuru yapmayın . Alınacak maaşın süresinden düşülüyor.

İşsizlik parası almaya başlayan kişi yeniden çalışmaya başlarsa, emekli olursa veya İŞKUR’un çağrılarına cevap vermezse işsizlik ücreti kesilebilir.

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git