Çalışanın Maaşını Düşük Gösteren İşverenin Durumu

Çalışanın Maaşını Düşük Gösteren İşverenin Durumu
19 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 21 kez okundu.

              2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun teftiş ve denetimleri artacak. Sosyal Güvenlik Kurumu , sigorta primlerini çalışanlarına gerçek ücretlerinden düşük seviyede gösterenler için incelemeye geçiyor.

Beyan edilmeyen ile  işçiye çalışana gerçekte ödenen ücret  sorunu  2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na girdi ve gelecek yıl sorunun çözümü için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Bazı işverenlerin çalışanın  primini düşük ödemek için çalışanların, prime esas kazancını düşük göstermesi yıllardır süren bir sorun. İşverenin primi ödenen ücretten daha aşağıda göstermesi demek çalışanın emekli olduğunda daha az maaş alması anlamına da geliyor. Bu konuda birçok adım atıldıysa da kesin çözüme ulaşılamadı. 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda da bu soruna dikkat çekildi.

Sosyal sigorta primlerinin gerçek ücretlerinden düşük seviyede prime esas kazanç üzerinden yatırılmasının sosyal sigorta sisteminin mali sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediğine değinilen Programda; kişilerin gerçek gelirleri üzerinden prim ödemeye teşvik eden politikalara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı.

Bu kapsamda da 2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimlerini artıracak. Programa göre, 2019 Aralık ayına kadar, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin meslek kodu uygulaması ile tespiti yapılacak. Ayrıca elektronik denetim takip sistemi kurularak eksik ücret bildirimi ile kaçak istihdamın önüne geçilecek. Çalışanlarda bu konuda alo 170 i arayarak ihbarda bulunabilirler.

KOD DA ÇARE OLMADI

Meslek koduyla kişi hangi işi yapıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna  öyle bildiriliyor. O mesleğe uygun prime esas kazanç belirleniyor. Ancak işverenin yanlış kod beyanıyla düşük ücret gösterdiği bu konuda şikayetler artmaya devam ediyor.

İşveren bunu, Sosyal Güvenlik Kurumu’na  bildirdiği ücreti bankadan, maaşın geri kalanını ise elden vermek suretiyle gerçekleştiriyor. Bir işçiye 3000 TL   net maaşla çalıştıran  işveren işçisinin primini asgari ücretten göstererek  hem işçiyi emeklilik sürecinde mağdur ediyor hemde devletten vergi kaçırıyor. Bu durumda işçi hem emekli maaşı kaybı yaşıyor hemde rapor parası, kıdem ve ihbar tazminatı, işsizlik parası, iş göremezlik ödeneği, kadınsa doğum parası düşük oluyor.

İŞTEN ÇIKAN TAZMİNAT HAKKI KAZANIR

İşçinin sigortasının eksik yatırılması ya da işçinin ücretinin olduğundan daha az bir ücret üzerinden SGK ’ya bildirilmesi fiilleri, işçiye haklı nedenle derhal fesih hakkı veriyor. Çoğu kişi bundan habersiz.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 24’üncü maddesinde bu yönde hüküm var. Sözleşme derhal fesheden bir işçi, kıdem tazminatı almaya da hak kazanacağı açıkça belirtilmekte

EKSİK PRİMLER GERİYE DÖNÜK YATIRTILIR.

Sigorta primine esas kazançlarının SGK’ya aldığı gerçek ücret yerine daha düşük ücretten veya asgari ücretten bildirilmesi neticesinde işverenler idari para cezalarıyla karşılaşacak.

İdari para cezalarını kapsayan tüm maddelerden doğan cezaları toplandığımızda bu para cezasının 64 bin liralara çıktığı görülüyor. Ayrıca işveren eksik bildirdiği primleri de ödeyecek.
 

Etiketler:

Çalışanın Maaşını Düşük Gösteren İşverenin Durumu Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. rahım arturk dedi ki:

    işveren olarak bizler zmanında ödüyruz.

Sayfa başına git