Ek6 ticari taksi sigortası

Ek6 ticari taksi sigortası
16 Eylül 2019 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.

Ek6 ticari taksi sigortası bugünlerde oldukça şık rastlanan ve merak edilen sgk konuları arasındadır.Ek 6 ticari taksi sigortası dolmuş, taksi vb gibi şehir ici toplu taşıma araçlarında çalışanların 1 ay içerisinde 10 günden az çalışmaları durumunda kendilerine prim ödeme hakkı tanınmış çalışanlar olarak tanımlandırılabilir .

Şartları nelerdir?

Hizmet akdi kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmamış olmak ,kamu görevlisi olmamak ,isteğe bağlı sigortalı olmamak,banka çalışanı olmamak,gelir veya aylık almamak ,18 yaşını doldurmuş olmak.

Nasıl ve nereye müracaat edilmeli?

Bu sigorta kolunda çalışmak isteyenler SGK nın internet sitesinde örneği bulunan Şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmı süreli çalışanlara ait ise giris bildirgesini ,toplu taşıma araç sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası yada meslek kooperatiflerine onaylatarak ,araç sahibi ile şoför arasında imzalanan kısmi süreli sözleşme ile birlikte şoförlük mesleğini yaptıkları sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Sağlanan haklar nelerdir?

Bu sigorta kolundan sigortali olanlar bağkurlu sayılacaklardır.Kendilerine yaşlılık ve malullük aylığı, ölümlerinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanma imkanı getirilmiş ayrıca prim borcu olamadıkları takdirde kendileri ve eş ve çocukları da sağlık yardımı alma imkanı olacaktır.

Peki ne kadar TL prim ödeyecekler?

2019 yılı prim miktarı su an için aylık 692 TL civarında olup ek olarak işsizlik priminide ödemek isterlerse 756 TL civarında prim ödemeleri gerekmektedir.

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git