Hak sahiplerinin Ölüm Aylıkları Ne Zaman Başlar ?

Hak sahiplerinin  Ölüm Aylıkları Ne Zaman Başlar ?
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.390 kez okundu.

Ölen sigortalının yakınlarının mağdur olmaması ve zaman kaybetmeden maaşlarının bağlanması amacıyla  başvuruların bir an evvel sosyal güvenlik kurumuna yapılması gerekmekte. Bu itibarla aşağıda bağlanan ölüm maaşlarının hangi tarhten itibaren hak sahiplerinin hesabına geçeceğinden biraz bahsedeceğiz.

 

Evet ölen sigortalının yakınları  sosyal güvenlik kurumuna başvurduğunda işlemlere ne kadar uzun sürerse sürsün eğer maaşı hak etmişler ise ölen sigortalının öldüğü tarihi takip eden aybaşından itibaren maaşlarını birikmişleri ile birlikte hak ederler.

 

Ancak bir kimse hak sahibi olma niteliğini  ölüm tarihinden sonra kazanır ise ,hak sahibi olma sıfatını kazandığı tarihi takip eden aybaşından maaşı bağlanır.

Etiketler:

Hak sahiplerinin Ölüm Aylıkları Ne Zaman Başlar ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Osman Er dedi ki:

    Ölen Sigortalının eşine maaş bağlandıktan bir süre sonra, maaş bağlanan eşin de ölmesinin ardından 4 yıl sonra böyle bir hakkı olduğunu öğrenip başvuruda bulunan ve anne-babası öldüğünde de dul olan kızlarına ödenecek birikmiş maaş başvuru tarihi itibariyle mi yoksa annesinin öldüğü tarih itibariyle mi hesaplanır?

    1. Ahmet heldereli dedi ki:

      Annesinin oldugu yil itibari ile hesaplanir

Sayfa başına git