İsviçre Prim Transferinde Merak Edilenler

İsviçre Prim Transferinde Merak Edilenler
15 Mart 2018 tarihinde eklendi, 102 kez okundu.

Transfer edilen primler hangi hallerde iade edilir?

1-İsviçre den transfer edilen primlere ilişkin sürelerin tamamını borçlanarak geri ödemiş olanlara transfer olunan primlerin tamamı iade edilir.

2-İsviçre den transfer edilen primlere ilişkin sürelerin bir kısmını  borçlanarak geri ödemiş olanlara transfer olunan primlerin borçlandıkları süreye isabet eden kısmı iade edilir.

3-Primlerin kurumumuza transferi mümkün olup ,transfer edilen prim tutarlarının ilgililere iadesi söz konusu değildir.Ancak primleri kurumumuza transfer edilen sigortalılar ile bunların hak sahiplerinin transfer edilen İsviçre süreleri ve Türkiye çalışmaları ile aylık bağlama şartlarını oluşturmaması şartıyla transfer edilen prim tutarlarının iadesi için müracaat etmesi mümkündür.

4-Kurumumuzdan aylık almakta iken İşviçre de çalışmış olduğu sürede kesilen primlerinin transferi talebinde bulunanların transfer edilen primlere ait süreleri almakta oldukları aylıkta artış meydana getirmiyorsa primleri kendilerine iade edilmektedir.

5-Aylık almakta iken aylıkları kesilen ve daha sonra prim transferi talebinde bulunanlardan borçlanma talebi olmayan sigortalılar ,yeniden aylık talebinde bulunduklarında ,transfer edilen primler ve buna bağlı süreler aylık bağlanmasında dikkate alınacağından ,transferi yapılan primlerin iadesi mümkün değildir.

İsviçre de Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunlu mudur?

Bu zorunluluk bulunmamaktadır.Ancak Türkiye ile İsviçre arasında yapılan sözleşmeye göre transfer edilen primlere ait İsviçre sürelerinin tamamının borçlanılması halinde transfer edilen primlerin tamamının iadesi mümkün olmaktadır.Eğer primlerin bir kısmı borçlanılıp bir kısmı ise borçlanılmaz ise  borçlanılan primlerin iadesi mümkündür.Borçlanılmayan süreler ise Türkiye de çalışılmış süre olarak kabul edilip bu süreye ait primler ise iade edilmemektedir.Bu arada Kısmi prim transferi mümkün değildir. İsviçre de çalışılan sürede kesilen primlerin ancak tamamı transfer edilebilir.

İsviçre den transfer edilen primler Türkiye de hangi sigortalılık statüsüne  göre değerlendirilir?

Türkiye de sigortalılıkları bulunmayanların primleri ülkemize transfer edildiğinde bu primlere ait süreler 4B bağkur kapsamında değerlendirilir.

Türkiye de sigortalılıkları bulunanlar ise transfer edilen primlere ait süreleri prim transferinde bulundukları tarihteki sigortalılık haline göre Türkiye de çalışılmış hizmet olarak kabul edilir.

 

 

Etiketler:

İsviçre Prim Transferinde Merak Edilenler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. aliveli dedi ki:

    ahv a yatırılan para cetveli var ise fakat sadece cezaevinde çalışılmış ise ve tam yatırılmış ise. türkiye kabul ediyormu. sonuçta primler tam ödenmiş fakat cezaevinde ki maaş düşük yani pansiyon Kasse ye ödeme yapılmadı..

  2. admin dedi ki:

    kabul edildiğine hemfikiriz.ayrıntılı bilgi için alo 170 den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Sayfa başına git