Kalp Krizi İş kazası Sayılır mı?

Kalp Krizi İş kazası Sayılır mı?
2 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 105 kez okundu.

Günümüzde ülkemizde oldukça yaygın olan hastalık çeşidinde birisi de kalp krizi  vakalarıdır.Dünya geneline vurulduğunda  bu hastalığın görüldüğü ülkelerde ilk sıralarda yer almaktayız.Yoğun sigara kullanımı ve alkol tüketimi sonrası ölümlerle sonuçlanan kalp krizi vakaları iş kazası sayılır mı ? ayrıntıları yazımızda ..

Öncelikle iş kazası nedir ,nasıl kabul edilir ve ne gibi sonuçları vardır ? Yaşanan kalp krizi  olaylarının iş kazası kabul edilmesi için bazı şartları mevcut  .   


Bazı durumlarda geçirilen kaza iş kazası olarak kabul görmeyebilir. İşte bu nedenle  meydana gelen kalp krizinin veya kazanın iş kazası sayılıp ayılmayacağı tespit önem taşımaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesi hangi olayın iş kazası olacağının tanımını yapmış ve yaşanan olayların iş kazası sayılabilmesinin şartlarını düzenlemiştir .Aşağıda belirtilen hallerde yaşanan olaylar iş kazası olarak kabul görür..        

 • İşyerinde gerçekleşmiş olması.               
 • İşverenin işçiyi bir yerde çalışması için görevlendirmesi durumunda gerçekleşen kazalarda 
 • Emziren kadının süt için ayrıldığı zamanlarda 
 • İşyeri servisinde bulunulan zamanlarda oluşan kazalar iş kazası sayılır.

 Kalp Krizi Vakaları İş Kazasından Sayılır mı?

Yakın zamana gelinceye kadar işyerin de yaşanan kalp krizi sonucu ölüm vakaları Sosyal Güvenlik Kurumunca iş kazaları olarak kabul edilmemekte idi. Ancak son bir kaç genelgede kalp krizi özellikle vurgulanarak yayınlanan talimata göre artık işyerinde yaşanan kalp krizi vakalarının iş kazası sayılmasına hükmedildi. 

Örneğin Mobilya atölyesinde  çalışmakta iken kalp krizi geçirip fenalaşan bir çalışan hastanede bile vefat etse olaya SGK nında müdahil olmasıyla iş kazası hükmü konulacaktır. Yani başka bir deyişle kalp krizi vakası işyerinde gerçekleştiğinden kişinin haksahipleri sosyal sigortalar kurumuna iş kazasından dolayı gelir talebinde bulunabilecektir. 

Etiketler:

Kalp Krizi İş kazası Sayılır mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. yusuf kaygulu dedi ki:

  işe giderken yolda kalp krizi geçirince iş kazası olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Selamlar yusuf bey eger isyerinin servis aracinda kalp krizi yasanmis ise evet kalp krizi is kazasi kabul edilir.yolcu otobusunde veya yaya ise giderken gecirulen kalp krizi is kazasi olarak kabul edilmemektedir.saygilar

Sayfa başına git