Rapor Paraları Nasıl ve Ne Zaman Yatar ?

Rapor Paraları Nasıl ve Ne Zaman Yatar ?
13 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.

Çalışan vatandaşların hastalık vb. sebeplerle aldıkları raporların ardından, yaşanan maaş kesintisini devlet karşılıyor. E Devlet üzerinden yatırılan bu paranın nasıl alınacağı merak ediliyor. Peki, Rapor parası ne zaman yatar? İşte, E devlet iş göremezlik rapor parası sorgulama.

Rapor parası ,

       işverenin raporu sosyal güvenlik kurumuna bildirmesinin üzerinden en geç 15 gün geçmesiyle birlikte PTT üzerinden çalışanların hesabına yatırılmaktadır. Bu ücretin hesaba yatırılmasıyla birlikte 2 ay içerisinde alınması gerekmektedir. Bu süre içerisinde alınmayan ücretler kuruma tekrar iade edilebilmektedir.

Peki Rapor Parası Nedir ?

           Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum gibi durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan hastahanelerin  veya hekim raporlarında yazan istirahat süresince çalışmamasıdır. İstirahat parası ise bu belgeye sahip olan kişilerin işe gitmediği süre için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrettir.

RAPOR PARASI ALMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?

İş göremezlik ödeneği alabilmek için, iş göremezlik raporu aldığınız tarihten 1 yıl önceki tarih içinde en az 90 gün prim yatırmanız gerekiyor. 1 ya da 2 gün gibi kısa sürelerde alınmış raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik parası ödememektedir. Aldığınız raporda mutlaka bir hastalık teşhisi olmalıdır. Eğer raporunuzda bir teşhis yoksa, kurum size para ödemesi yapmaz. İş göremezlik ödeneğinizi alabilmeniz için sizin bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerekmez çünkü sistem bunu otomatik olarak yapar.

RAPOR PARASI NASIL VE NEREDEN ALINIR?

işçi raporu aldığında sosyal güvenlik kurumuna başvurur. İşveren ise sistemine düşen raporu  5 gün içinde e-rapor sistemine girer. kurum  yetkilileri raporu inceler ve onay verir. Onaylandıktan sonra ise  postaneye  ödeme talimatı gönderirler. İşçiye SMS  bilgisi gönderilir. Tüm bu aşamaların sonunda işçi PTT’ye giderek rapor parasını kimliğiyle alır.

RAPOR PARASI NASIL HESAPLANIR?

Rapor parasını hesaplamak için öncelikle rapor tarihinden önceki  üç aylık brüt gelir toplanır. Son üç aylık prim günü toplanır. Brüt gelir gün sayısına bölünür .Raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartılır. 2 çıkartılmasının sebebi rapor parasının raporun ilk iki gününün ödenmemesidir.  İlk üç aylık brüt gelir, son üç aylık prim gününe bölünür. Çıkan sonuçla raporlu olunan gün sayısı (-2 gün de hesaplanır) çarpılır. Çıkan sonuç ayakta tedavi olması halinde 2 ile çarpılıp 3’e bölünür ve alacağınız rapor parasını bulmuş olursunuz. Rapor parasını E-Devlet şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

sorularınızı ve yorumlarınızı bekleriz……..

 

Etiketler:

Rapor Paraları Nasıl ve Ne Zaman Yatar ? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Engin dedi ki:

  Merhabalar Heyet ve analik raporlarindan da ilk iki gun kesilirmi.
  Kontrol raporu sonrasi tekrar rapor verilirse 2. Raporun ilk iki gunu kesilirmi
  Pe$pe$e 2gunluk iki rapor alinirsa 2+2 sgk bunu 4 gun olarak algilayip 2. Iki gunlugu odermi

  1. Web SGK dedi ki:

   Engin bey heyet raporlarında 2 günlük kesinti olmaz.analik raporlarından da 2 günlük kesinti olmaz.Yalniz rapor sonu çalışır alip.tekrar yeni rapor actırırsanız 2 günlük kesinti olur.2+2 de kastettiği niz ayrı ayrı 2 günlük rapor ise 4 gun olarak algılanmaz.yani para alamazsınız.desteklerinizi ve sorularınızı bekleriz.

   1. Engin dedi ki:

    Tesekkur ederim

    1. Web SGK dedi ki:

     Rica ederim .Gene bekleriz

Sayfa başına git