Vergi indirimi mi Malulen Emeklilik mi ?

Vergi indirimi mi Malulen Emeklilik mi ?
30 Mart 2019 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Günümüzde sigortalı çalışır iken değişik hastalıklara yakalanan sigortalıların Sosyal Güvenlik kurumuna ve Vergi dairelerine kısmi veya malulen emeklilik için başvurdukları malum bir konu..

Peki vergi indirimi emekliliği mi yoksa malulen emeklilik mi daha avantajlı ,hangisinden daha avantajlı gelir durumu mevcut.Bu yazımızda bunları değerlendirdik.

Öncelikle şunu belirtelim ki vergi indirimi ve malulen emeklilik şartları farklı .Konuyu açarsak , vergi indiriminden emeklilik şartları kişinin işe giriş tarihine ve sakatlık oranına göre değişkenlik göstermekte.Malulen emeklilikte gene işe giriş önemli ise de sakatlık oranı sabittir.

1-Vergi indiriminde bağlanacak maaş daha yüksektir.malulen emeklilikte ise vergi indirimine oranla daha düşük maaşınız olur.

2-Vergi indiriminde maaşınız bağlandığında ve maaş almaya devam ederken sigortalı olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.maaşınız kesilmez. Malulen emeklilikte ise maaşınız bağlandığı andan itibaren çalışamazsınız.Eğer çalışır iseniz maaşınız kesilir.Tekrar işten ayrılıp SGK ya başvurmanız gerekir.

3-Vergi indiriminde farklı rahatsızlıklarınızdan doğan sakatlık oranınızın toplamı alınırken, Malulen emeklilikte ise yaşadığınız rahatsızlıkların sadece bir tanesi % 60 ve üzeri sakatlık oranını yakalamak zorundadır.

4- Vergi indiriminde tarafınıza maaş bağlanması için sakatlık oranınız %40 olması yeterli iken Malulen emeklilikte bu oran en az % 60 olmak zorundadır.

Hem vergi indirimini hemde malulen emekliliği karşılatırmaya çalıştık. sorularınızı bekleriz..

Etiketler:

Vergi indirimi mi Malulen Emeklilik mi ? Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. erdal dedi ki:

  emekli sandığı na 2 ay önce malulen emeklilik için başvurudum sağlık raporu %88 ankara sağlık kurulu malul sayıldınız dedi yani kabul oldu kurumdan onay istendi benimde onay gönderildi 26.04.2019 tarihinde emekli sandığını aradım bana denilen avukatı mahkeme sağlık kurulu raporu yazısı gönderilecek denildi avukata kafam karıştı sağlık kurulu kabul ediyor malulen emekliliği onayı istendi onaylandı şimdide mahkeme sağlık kurulu raporu deniliyor yazı henuz gönderilmemiş içeriğini neden diye yeniden rapormu alıcağım diye sordum biz göremiyoruz bilmiyoruz dediler temsilci kafam çok karıştı nedir bu karar neden olur mahkeme diyor avukatı sağlık kurulu raporu dediler bişey anlamadım bu durumdan bilgi verirmisiniz lüften cevap larmısınız değerlendirirmisiniz teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

  1. Web SGK dedi ki:

   Erdal bey selamlar ve hayirli geceler.anladığımız kadarıyla emekli sandığı mensubusunuz .yani memursunuz. Zaten malulen emekliligi niz onaylanmış.kurum personel servisiniz tüm işlemlerinizi halledip sizin malulen emeklilik işlemlerinizi halledecek.

 2. erdal dedi ki:

  ayrıca ankara sağlık kurumunu aradığımda kabul oldu malul sayıldınız denildi 2 ay öncesi raporu gönderdiğimde ayrıca emekli sandığıda aynı şekilde cevap verdi malul sayıldınız sağlık kurulu emekli sandığı malul sayıldınız kabul oldu şimdide avukatı mahkeme sağlık kurulu raporu sizlere gönderilecek deniliyor gerçekten hiç anlaşılır değil kafam karıştı nedemek oluyor cevap verin lütfen.

 3. Serdar Özcatalbas dedi ki:

  Sayın İlgili,

  23 Mayıs 1974 dogumluyum.25 Ocak 2001 tarihinden itibaren primlerim
  yatmaya basladı.Toplamda 5070 gün primim ve 18 yıl 3ay 19 günüm var.11 yasından beri epilepsi hastasıyım.Sürekli ilaç
  kullanıyorum.2 defa bu rahatsızlıktan ötürü beyin ameliyatı oldum. Nöbetler hafiflemiş olmakla beraber devam ediyor.
  “Dirençli epilepsi” hastası olduğum vurgulandı. Devletin erken (engelli) emeklilik hizmetinden faydalanmak istiyorum.
  Çalıştığım işyeri Çorumda’dır.Ben “izinli” olarak İstanbuldayım.Çocukluğumdan beri beni İstanbul Üni. Çapa Hastanesi takip etmistir.
  Benim sorum;

  1)Vergi indirimi ve eğer gerçeklesirse emeklilik sürecini İstanbul’dan
  devam ettirebilir miyim?Sartlar buna uygun mu?
  2)Şu anki prim miktarım ve süre %40 (en düsük) engelli raporu için yeterli mi?

  3)Bir de 2003’ten onceki engelliler için yapılan emeklilik ile ilgili bir düzenlemede “6 Ağustos 2003 tarihinden önce sigortalı olmadan engelli olanlar yaşları ne olursa olsun en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabidir.”
  Ben hangi kapsama giriyorum?

  Serdar Özçatalbas

  Teşekkür ederim…

  1. Web SGK dedi ki:

   Serdar bey selamlar.Öncelikle çok geçmiş olsun.Rabbim şifalar versin 1. Sorunuzu cevabi. Vergi indiriminden emekliliğiniz kabul edilirse en son çaliştığınız işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezî ne başvurmanız gerekmektedir. 2.sorunuzun cevabı yüzde 40 sakatlık oranınız tespit edilirse en kötü ihtimalle 19 yil sigortalilik 4240 gün prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Ancak hastane size yüzde seksen sakatlık oranı tespit ederse 15 yil sigortalilik ve 3600 gün prim ile emekli olabilirsiniz. 3.sorunuzun cevabı 2 de verildi.hayirli geceler.Desteklerinizi bekleriz .

 4. erdal dedi ki:

  erdal 28 Nisan 2019, 08:50
  iyi günler emekli sandığı mensubuyum cevap için teşekkür ederim evet malulen emeklik onaylandı benim sorum onaylandı ama ardından avukatı mahkeme sağlık kurulu raporu yazısı gönderilecek denildi nedir bunu anlamadım hem onaylanır hemde mahkeme vsr. deniliyor vasi kararı isteniliyormu hiç bir şey anlamdım bu işten yine cevap istiyorum teşekkür ederim.

 5. Levent Yilmaz dedi ki:

  Engelli raporu süresiz ne demek

  1. Web SGK dedi ki:

   Selamlar levent bey .süresiz rapor tekrar yenileme gerektirmeyen olur boyu geçerli rapordur.desteklerinizi bekleriz.

 6. furkan can dedi ki:

  merhaba benim %60 engelli rapor ile vergi indiriminden emeklı olmak istiyorum sorum şu şu an sgk lı çalışıyorum ve ayrıca
  vergi mükellefiyim adıma iş yeri var bağkur donuk ssk lı çalışanım
  emekliliğe başvuru yaparken adıma olan işyerini kapatmama gerek
  varmı engel teşkil edermi işyerine kapanış vereyimmi yoksa acık kalabilirmi emekli olmama sıkıntı olurmu şimdiden teşekür ederim
  saygılar

  1. Web SGK dedi ki:

   Selamlar furkan bey vargı indiriminden dolayı emekli.olursaniz sıkıntı olmayacaktır.ancak malulen emekli olanlar çalışamazlar.rekl.tiklayarak desteklerinizi bekleriz.

 7. Furkan dedi ki:

  Cevap. İçin teşekür. Ederim

 8. fatma dedi ki:

  Merhabalar benim de bir sorum olacaktı benim 99yılından itibaren primim basladı 9000 iş günüm var bi fabrikada çalışıyorum ve normal emekliliğime de dört sene kaldı fakat beyim kanaması geçirdim ve sol tarafım tutmuyor suan için hastaneden iş göremez raporu alıp maaşımı sigortadan alabiliyorum engel oranım yüzde altmıs çıktı engelli emeklisi mi olmam daha mantıklı yoksa malulen emekli olmak mı

  1. Web SGK dedi ki:

   Selamlar fatma hanim kalan 2 yılınızı beklemeden vergi dairesine müracaat ederek vergi indiriminden emekliliginizi talep edebilirisiniz.normal emekli olursunuz yaşınızı beklemeden.desteklerinizi bekliyoruz.

Sayfa başına git