Yaşlılık Toptan Ödemesi

Yaşlılık Toptan Ödemesi
31 Mart 2019 tarihinde eklendi, 129 kez okundu.

Yaşlılık toptan ödemesi emekli maaşı için sosyal güvenlik kurumuna başvuran sigortalıların durumlarının incelenmesi neticesinde maaş almaya hak kazanamadıkları kendilerine tebliğ edildiğinde başvurduğu güne kadar kuruma ödedikleri ssk ve bağkur primlerini geri alabilmelerine olanak sağlayan bir ödeme şeklidir.Bu ödemenin ne şekilde ve hangi şartlarda yapılabileceği yazımızın ayrıntılarında..

Ülkemizde emekli olabilmek için yeni yasalarla emeklilik için yaş şartı da eklenmesi ile birlikte emeklilik koşulları biraz ağırlaştı.Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz husus çerçevesinde yaşlılık toptan ödemesi konusu gündeme gelmekte.

Öncelikle yaşlılık toptan ödemesi alınabilmesi için ilk şart bu ödemeyi kadın talep ediyorsa yaşının en az 58 olması ,erkek talep ediyor ise yaşının en az 60 olması gerekmektedir.yaşlılık toptan ödemesi için Başvuruların yapılacağı yer ise kişinin en son prim ödediği olan SGK sosyal güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezleri olacaktır.

Emeklilik Toptan Ödemesi

Ancak yaşlılık toptan ödemesi kişiye yapılırken daha önce kuruma ödemiş olduğu primler içerisinde bulunan kısa vadeli sigorta kolları primi ile genel sağlık sigortası primi ve hizmet borçlanması yapmışsa bunlar kesilerek ödemesi yapılır.

Yaşlılık toptan ödemesi almış sigortalıların daha sonra çalışması halinde tekrar talepte bulunmaları halinde bu çalışmalarına ait primlerde toptan ödeme şeklinde kendilerine ödenir.

Yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya bekleriz..

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git