Zam Bekleyen Taşerona Şok

Zam Bekleyen Taşerona Şok
10 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 105 kez okundu.

  Sağlık bakanlığı yayınladığı bilgilendirme yazısında   696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçenler hariç olmak üzere  sürekli işçi kadrosunda bulunan işçilere TÜİK’ in açıkladığı zam rakamları miktarında   yani 01.01.2019 tarihinden geçerli 6.69 oranında zam yapılması istendi.

              2 Nisan gününde  taşeron firmalardan kamuya sürekli işçi kadrosuna ve belediyenin yan  şirketlerine geçen işçilerin Ocak ayındaki maaşlarına yansıyacak zam miktarları konusuna bir çok haber ve yayınlama çıkmasına  olmasına rağmen henüz netleşen somut bir düzenleme yada resmi bir yazı ile adım atılmadı.

YÜZDE 4+4 ALACAKLAR

        Yüksek Hakem Kurulunun eliyle  yayınlanan toplu iş sözleşmesi hükümleri çerçevesince  kadroya geçen çalışanlara  2020 yılına kadar senelik  6’şar aylık dönemlerde yüzde 4+4 şeklinde zam alacakları açıklandı.

ENFLASYON 20,3 OLDU – ASGARİ ÜCRET ARTIŞI %26 AMA ..

Zam bekleyen Taşeron hakkında Türkiye istatistik kurumunun  açıkladığı yıllık enflasyon yüzde 20,3 olmuşken ve  Asgari Ücret Tespit Komisyonundan asgari ücrete %26 oranında zam kararı alınmış iken , bu zam oranı şayet asgari ücret üzerinden maaş alan kadroya geçen işçiye verilmez ise kadroya geçen işçilerin maaşları sadece yüzde 4 artırılacak ve asgari ücretin altında kalacak. Fakat mevcut İş Kanunumuz zam bekleyen taşeron için asgari ücretin altında bir ücretin çalışanlara verilemeyeceğini açıkça belirtmiştir.

HAK-İŞ SENDİKASI 2100 TL OLACAK DEMİŞTİ

Zam bekleyen taşeron hakkında Hak-İş Genel Başkan yardımcısı Hüseyin ÖZ yaptığı açıklamada  “Asgari ücretin altında işçi çalıştırmanın yasak olması sebebiyle, çalışanların bin 800 TL olan maaşları, ocak ayından itibaren 2 bin 20 TL’ye yükseltilecek. Buna ilave olarak TİS’ten kazanmış oldukları yüzde 4 zam da verilecek. Böylece çalışanların maaşları 2 bin 100 TL civarında olacak. Ayrıca çalışanların, mevcut sosyal yardımları, Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesi gereği, aylık çıplak ücretlerinin üzerine ilave edilerek ödenmeye devam edecek” demişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI ZAM YAPILMASI  İÇİN YAZI YAYIMLADI

Zam bekleyen taşeron hakkında Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ‘Sürekli İşçi Ücret Zamları’ konulu yazıyı kamuoyuna sundu. Bakanlığın yayınladığı yazıda  696  kanun hükmünde kararname ile kadroya geçirilenlen çalışanlar hariç olmak üzere  sürekli işçi kadrosunda bulunan işçilere TÜİK’in açıkladığı rakamlar oranında yani 01.01.2019 tarihinden geçerli 6.69 oranında zam yapılması istenmişti.

KADROYA GEÇEN İŞÇİLER BEKLEMESİNİ SÜRDÜRÜYOR.

Sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen işçiler ise maaş günlerinin yaklaştığı şu günlerde alacakları zam miktarının açıklanmasını umutla bekliyorlar. Bakanlıkta çalışma yürütüldüğü, en düşük ücretin asgari ücret düzeyine çekilip üzerine % 4  TİS zammı yapılacağı söylense de ücretlerin artışına ilişkin resmi bir açıklama ve düzenleme olmaması belirsizliği artırıyor.Zam bekleyen taşeron bakalım sonuçta ne kadar zam alacak..

Ayrıca taşeron şirketlerden kadroya geçen ve asgari ücretin yüzdelik dilimleri üzerinde zam alan çalışanlarda kendilerine nasıl bir zam yapılacağını merak ediyorlar.

Etiketler:

Sorular ve Cevaplar

Henüz soru sorulmamış.

Sayfa başına git